Published Wednesday, May 1, 2013 AT 11:52 PM / Updated at 11:52 PM
Western Iowa prep sports roundup
Nebraska Prep Zone Omaha World-Herald

EVENT OF THE WEEK
Hawkeye Ten Conference track meet
When, where: 4:30 p.m. Monday, Shenandoah.
Last year: The Harlan girls won their seventh league title in nine years, while the Glenwood boys captured their second straight crown.

SCHEDULE
Boys golf: Hawkeye Ten Conference meet, 9 a.m. Monday at Creston.
Girls golf: Hawkeye Ten Conference meet, 9 a.m. Monday at Harlan.
Boys tennis: Hawkeye Ten Conference meet, 9 a.m. Monday at Harlan.
Girls tennis: Hawkeye Ten Conference meet, 9 a.m. Monday at Carroll Kuemper.

SIGNING
Two-time all-stater Kayla Lindenmeyer of Bedford has signed to continue her basketball career at MidAmerica Nazarene University in Olathe, Kan.

SOCCER RANKINGS
The latest state rankings by the Iowa High School Soccer Coaches Association:
Class 3-A
1, CR Kennedy; 2, Iowa City High; 3, Iowa City West; 4, Johnston; 5, CR Washington; 6, CR Prairie; 7, Linn-Mar; 8, Ankeny; 9, WDM Dowling; 10, Ames; 11, Marshalltown; 12, Pleasant Valley; 13, Muscatine; 14, Bettendorf; 15, Sioux City West; 16, Waukee.
Class 2-A
1, CR Xavier; 2, Spencer; 3, Dubuque Wahlert; 4, Webster City; 5, Norwalk; 6, Hudson; 7, Pella; 8, Solon; 9, Glenwood; 10, Newton; 11, Storm Lake; 12, Spirit Lake; 13, ADM; 14, Dallas Center-Grimes; 15, (tie) Waverly-Shell Rock and Clear Creek-Amana.
Class 1-A
1, Dyersville Beckman; 2, IC Regina; 3, Center Pt.-Urbana; 4, Waterloo Columbus; 5, Davenport Assumption; 6, Ft. Madison Holy Trinity; 7, Nevada; 8, Iowa Mennonite; 9, Gladbrook-Reinbeck; 10, CB St. Albert; 11, West Liberty; 12, Riverside; 13, MOC-Floyd Valley; 14, Underwood; 15, North Polk; 16, Albia.

GOLF ASSIGNMENTS
The regional golf assignments for western Iowa girls teams. This is the first year of five classes for girls golf. There are two rounds of regionals in 1-A, 2-A and 3-A, and one round in 4-A and 5-A. The first round is May 13 and the regional finals are May 20.
Class 1-A
At Dunlap: Boyer Valley, Charter Oak-Ute, Coon Rapids-Bayard, Exira-EHK, Glidden-Ralston, Guthrie Center, Riverside, Woodbine.
At Griswold: Bedford, Corning, Earlham, East Mills, Griswold, Lenox, Nishnabotna, Villisca.
Class 2-A
At Onawa:  A-H-S-T, IKM-Manning, Logan-Magnolia, Missouri Valley, MV-A-O, Ridge View, Tri-Center, West Monona, Woodbury Central.
At Greenfield: Audubon, C-A-M/Adair-Casey, Central Decatur, CB St. Albert, East Union/Murray, Nodaway Valley, Southwest Iowa, Treynor, Underwood.
Class 3-A
At Orange City: Cherokee, East Sac County, MOC-Floyd Valley, OA-BCIG, Sheldon, Sioux Center, Spirit Lake, Unity Christian.
At Shenandoah: Atlantic, Chariton, Clarinda, Clarke, Greene County, Interstate 35, Red Oak, Shenandoah.
Class 4-A
At Storm Lake: Carroll, CB Lewis Central, Clear Lake, Denison-Schleswig, Glenwood, Harlan, Humboldt, Le Mars, Sergeant Bluff-Luton, Sioux City Heelan, Spencer, Storm Lake.
At Newton: ADM, Ballard, Carlisle, Creston, Dallas Center-Grimes, Grinnell, Newton, Norwalk, Perry, Vinton-Shellsburg, Webster City, Winterset.
Class 5-A
At Fort Dodge: Cedar Falls, Fort Dodge, Johnston, Mason City, Sioux City East, Sioux City North, Sioux City West, Waterloo East, Waterloo West, WDM Valley.
At Pleasant Hill: Ames, Ankeny, CB Abraham Lincoln, CB Thomas Jefferson, DM East-Lincoln-North, DM Roosevelt, Indianola, SE Polk, Urbandale, Waukee.

CONTACT US
E-mail: kevin.white@owh.com
Fax: 402-444-1238
Mail: 1314 Douglas St., Suite 700, Omaha, NE 68102
Phone: 800-284-6397 or 402-444-1055

About Nebraska Prep Zone

The World-Herald sports desk. Contact the sports desk at 402-444-1201 or sports@owh.com.